| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 122 Th/s | 3355 W | SHA-256 |
Antminer S19j Pro+ from Bitmain was launched in December 2022, it mines the SHA-256 algorithm with a total hashrate power of 122 Th/s and an energy consumption of 3355 Watts.
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer S19j Pro+ (122Th) |
| Also known as | Antminer S19j Pro Plus 122T |
| Release | December 2022 |
| Size | 195 x 290 x 370mm |
| Weight | 13200g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Power | 3355W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 45 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$5.11 0.000063 BTC |
$153.30 0.001898 BTC |
$1,865.17 0.023086 BTC |
| Electricity | -$8.05 | -$241.56 | -$2,938.98 |
| Profit | -$2.94 | -$88.26 | -$1,073.81 |