| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 335 Th/s | 5360 W | SHA-256 |
Antminer S21 Hyd from Bitmain will be released in March 2024, it mines the SHA-256 algorithm with a total hashrate power of 335 Th/s and an energy consumption of 5360 Watts.
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer S21 Hyd (335Th) |
| Also known as | Antminer S21 Hydro 335T |
| Release | March 2024 |
| Size | 410 x 170 x 209mm |
| Noise level | 50db |
| Cooling | Hydrocooling |
| Power | 5360W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 45 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$13.65 0.000177 BTC |
$409.46 0.005318 BTC |
$4,981.81 0.064703 BTC |
| Electricity | -$12.86 | -$385.92 | -$4,695.36 |
| Profit | $0.78 | $23.54 | $286.45 |
| Store | Price | Delivery | ROI | |
|---|---|---|---|---|
|
Asic Market Trusted vendor |
$2847.00 |
In stock
|
~209 days (gross) ~3604 days (net) |
|
|
Antminer China Trusted vendor |
$3015.00 |
In stock
|
~221 days (gross) ~3817 days (net) |