| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 473 Th/s | 5676 W | SHA-256 |
Antminer S21 XP Hyd from Bitmain released in Oct 2024, it mines the SHA-256 algorithm with a total hashrate power of 473 Th/s and an energy consumption of 5676 Watts.
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S21 XP Hyd (473Th) |
| Also known as | Antminer S21 XP Hyd (473Th) |
| Release | Oct 2024 |
| Size | 410 x 170 x 209mm |
| Noise level | 50db |
| Cooling | Hydro-cooling |
| Power | 5676W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 45 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$14.48 0.000196 BTC |
$434.38 0.005893 BTC |
$5,284.90 0.071694 BTC |
| Electricity | -$13.62 | -$408.67 | -$4,972.18 |
| Profit | $0.86 | $25.70 | $312.73 |
| Store | Price | Delivery | ROI | |
|---|---|---|---|---|
|
Asic Market Trusted vendor |
$4020.00 |
In stock
|
~278 days (gross) ~4675 days (net) |
|
|
Antminer China Trusted vendor |
$4257.00 |
In stock
|
~294 days (gross) ~4950 days (net) |