| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 216 Th/s | 3564 W | SHA-256 |
Antminer S21+ from Bitmain released in 2025, it mines the SHA-256 algorithm with a total hashrate power of 216 Th/s and an energy consumption of 3564 Watts.
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S21+ (216Th) |
| Release | Feb 2025 |
| Size | 400 x 195 x 290mm |
| Noise level | 75dB |
| Fan(s) | 2 |
| Power | 3564W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 10 - 40 °C |
| Humidity | 10 - 90 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$9.04 0.000112 BTC |
$271.30 0.003360 BTC |
$3,300.80 0.040874 BTC |
| Electricity | -$8.55 | -$256.61 | -$3,122.06 |
| Profit | $0.49 | $14.69 | $178.73 |