| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 319 Th/s | 4785 W | SHA-256 |
Antminer S21+ Hyd from Bitmain released in 2025, it mines the SHA-256 algorithm with a total hashrate power of 319 Th/s and an energy consumption of 4785 Watts.
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S21+ Hyd (319Th) |
| Also known as | Antminer S21+ Hydro 319T |
| Release | Feb 2025 |
| Size | 410 x 170 x 209mm |
| Noise level | 50dB |
| Cooling | Hydro-cooling |
| Power | 4785W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 40 °C |
| Humidity | 10 - 90 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$13.00 0.000169 BTC |
$389.91 0.005064 BTC |
$4,743.87 0.061613 BTC |
| Electricity | -$11.48 | -$344.52 | -$4,191.66 |
| Profit | $1.51 | $45.39 | $552.21 |