| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 318 Th/s | 3498 W | SHA-256 |
Antminer S23 from Bitmain mines the SHA-256 algorithm with a total hashrate power of 318 Th/s and an energy consumption of 3498 Watts.
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S23 (318Th) |
| Release | Jan 2026 |
| Size | 410 x 170 x 209mm |
| Weight | 14500g |
| Noise level | 75dB |
| Fan(s) | 4 |
| Power | 3498W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 45 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$12.86 0.000159 BTC |
$385.78 0.004772 BTC |
$4,693.66 0.058061 BTC |
| Electricity | -$8.40 | -$251.86 | -$3,064.25 |
| Profit | $4.46 | $133.92 | $1,629.41 |