| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 442 Th/s | 5304 W | SHA-256 |
Antminer S23 Immersion from Bitmain mines the SHA-256 algorithm with a total hashrate power of 442 Th/s and an energy consumption of 5304 Watts.
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S23 Immersion (442Th) |
| Also known as | Bitcoin Miner S23 lmmersion |
| Release | Jan 2026 |
| Size | 293 x 236 x 364mm |
| Weight | 17150g |
| Noise level | 50dB |
| Cooling | Oil immersion |
| Power | 5304W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 45 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$18.01 0.000234 BTC |
$540.25 0.007017 BTC |
$6,573.02 0.085369 BTC |
| Electricity | -$12.73 | -$381.89 | -$4,646.30 |
| Profit | $5.28 | $158.36 | $1,926.71 |
| Store | Price | Delivery | ROI | |
|---|---|---|---|---|
|
Asic Market Trusted vendor |
$3757.00 |
In stock
|
~209 days (gross) ~712 days (net) |
|
|
Antminer China Trusted vendor |
$3978.00 |
In stock
|
~221 days (gross) ~754 days (net) |